Du som vill ställa ut hos oss:
Utställarinformation

Utställningsansökan
Är du intresserad av att visa din konst hos oss?
Skicka då följande:
1.Kort presentation av dig
2.Meritförteckning
3.5-7 aktuella alster, märkta med storlek och teknik

Vi returnerar inget material skicka därför endast utskrifter.

Ta kontakt med:
Margit Mendiant, Kolmilavägen 12A, 941 37 PITEÅ
070-344 16 90 margit.mendiant@gmail.com

Information till dig som har en inbokad utställning
Om du har inbokad utställning hos os och uppfyller kraven enligt Sveriges konstföreningar kan du söka utställningsersättning. Ansvaret för ansökan åligger konstnären.

Läs mer:

www.sverigeskonstforeningar.nu
(Mall för utställnings verkförteckning kan du ladda ner här)


Kommande utställningar:
2017-11-18-01-08 STINA WOLLTER, måleri

2018-02-03—03-03 ERIK SIMANDER; EMMA SOFIA OLSSON,foto
2018-04-14-05-12 LINDA LASSON,textil
2018-06-20-08-04 ULRIKA HYDMAN-VALLIEN,glas o grafik
2018-09-08-10-06 STAFFAN VESTERLUND, måleri

Tidigare utställningar
2017
Hanna Kanto, Haparanda
Grafitti, unga konstnärer, Piteå
Sommarutställning
2016
Leif Å Larsson, Kalix
Bertil Bengtsson/Kristin Andreassen, Karlstad

Anders Sunna, Jokkmokk/Roland Pantzare, Arjeplog
(utställningen i samarbete med Piteå Sameförening).

Åsa Wängelin, Gävle
2015
Jan-Anders "Jatte" Eriksson, Luleå
Danka Jaworska, Stockholm
Karin EE von Törne Haern
Magnus Björkbom, Luleå (Piteå Konstförenings stipendiat 2015)
2014
Lotta Enocsson, Stockholm
Kerro Holmberg, Stockholm
Tex Berg, Visselfjärda
Linnea Henriksson, Luleå
Oleg Nourpeissov, Skinnskatteberg
2013
Tomas Colbengtson, Stockholm

Gemensam utställning med:
Brit-Lis Lindqvist
Moniqua Bofeldt Rasmusson
Rebecka Adelhult Feklistoff
Cecilia Larsson
Bertil Sundstedt, Luleå
John Wennberg, Luleå
2012
Victoria Andersson, Luleå
Fredrik Johansson, Nynäshamn
Helena Adolfsson, Kvikkjokk
Anna Löwdin, Uppsala
2011
Inger Hasselgren, Zinkgruvan, Motala
Chenet Juhlin, Lidköping
Rose-Marie Klintman, Bergsjö
Anders Sunna, Umeå
Eva "Ziggy" Berglund, Stockholm
2010
Kerstin Hedström, Luleå
Ann-Kristin Gustavsson, Luleå
Hans Eliasson, Stockholm
Marianne Degerman, Sundsvall
Anna Bengtsson. Stockholm
Rauno Still. Luleå
2009
Nic Langendoen, Umeå
Lynn Gustafsson, Luleå
Martha Nilsson Edelheit
Dag Wallin, Nordingrå
Annika Persson-Åkerblom, Luleå
2008
Alexandra Skarp, Hägersten
Torsten Jurell, Stockholm
Jens Salander, Gävle
Mats Caldeborg, Nordmaling
Helena Wikström, Holmsund
2007
AnnaSofia Mååg, Malmberget
Agneta Henerud, Stockholm
Lisbet Sand, Årsta
Sissel Wibom, Saltsjöbaden
Heptagon, Piteå

2006
Lena Sundbom, Luleå
Lars Eje Larsson,. Västra Frölunda
Lena Ylipää, Vittangi
Jan Berg, Ålund
Bengt Frank, Luleå
2005
Josefine Axelsson/Ylva Lund, Höganäs
Tove Siri Antonsson, Djursholm
Jan-Anders Eriksson, Luleå
Marja Ruta, Stockholm
Rose-Marie Huuva, Kiruna
Jan K Persson, Härnösand
2004
Tina Lindström, Göteborg
Staffan Lindh, Ludvika
Jette Andersen, Boden
Uno Svensson, Nice, Frankrike
Lotte Nilsson Välimaas, Årsta
Kenneth Pils, Årsta
Göran Ivarsson, Horred
2003
Marianne Öqvist, Luleå
Svante Rydberg, Ludvika
Sture Berglund, Piteå
Anna Kristensen och Peter Lundström, Umeå
Susanne Holmberg och Juan Carlos, Luleå
Agneta Andersson, Kiruna
2002
Eva Källman, Luleå
Mikael Kilman och Örjan Wikström, Stockholm
Ina Almegård, Stockholm
Marje Toska, Malmö
Kristina Rimfors och Eva Jakobsson, Stockholm
2001
Tomas Lidén, Stockholm
Britta Weglin, Luleå
Maria Gradin, Kabelvåg
Anja Persson och Tomas Boström, Luleå
Eva Göransson-Apelqvist och Antonio Priore, Olofstorp
Britta Marakatt-Labba, Övre Soppero